Protetyka – Gdańsk
W zakres protetyki wchodzi uzupełnianie zarówno utraconych tkanek zęba ( uzupełnienia typu: inlay, onlay, licówka, korona), jak i pojedynczych oraz mnogich braków zębowych ( mosty, odbudowy na implantach, protezy ruchome). Protetyka umożliwia nam także poprawę estetyki uzębienia , oraz korektę zgryzu.
1. Czy zawsze trzeba uzupełniać braki zębowe?
Braki zębowe, nawet pojedyncze, należy uzupełniać możliwie jak najszybciej od momentu utraty zęba. Utrata nawet jednego zęba może prowadzić do niekorzystnych następstw dla całego układu żucia. Może dojść do wędrówki zębów sąsiednich (przechylanie, obracanie się) i "wydłużania się" dążących do kontaktu zębów przeciwstawnych. To wszystko może doprowadzić do utraty kolejnych zębów. Inne powikłania to: zmiany w stawach skroniowo-żuchwowych, objawiające się porannymi bólami mięśni twarzy i głowy w okolicach skroni, jak również zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego. Odrębnym problemem są niedostatki natury estetycznej: niepełny uśmiech, skrócenie dolnego odcinka twarzy, zapadnięcie się warg czy nasilone tworzenie się zmarszczek w okolicy ust.
5. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez ruchomych?
W przypadku stosowania protez ruchomych oprócz konwencjonalnej pielęgnacji pozostałych zębów, szczególną uwagę należy poświęcić samej protezie. Protezę ruchomą należy czyścić po każdym posiłku (min. 2 razy dziennie). Po wyjęciu z ust oczyszczamy ją dokładnie miękką szczoteczką z dodatkiem pasty do zębów, mydła w płynie lub specjalnych środków czyszczących. Optymalne jest stosowanie dwustronnych szczoteczek do protez, które dzięki odpowiednio ukształtowanemu włosiu, pozwalają na oczyszczenie wszystkich nawet trudno dostępnych miejsc w protezie. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju środki czyszczące w postaci proszków lub pastylek, które czyszczą chemicznie protezę i dezynfekują.
2. Od czego zależy wybór uzupełnienia protetycznego?
Wybór uzupełnienia protetycznego odpowiedniego dla danego pacjenta zależy od wielu czynników:
- ilości brakujących zębów;
- ilości i jakości zębów pozostałych;
- lokalizacji braku zębowego;
- stanu podłoża kostnego, dziąseł i błony śluzowej;
- zgryzu;
- wieku pacjenta;
- preferencji pacjenta;
- możliwości finansowych pacjenta,
6. Jakie są wymogi żywieniowe u pacjentów leczonych protetycznie?
Dieta pacjentów użytkujących uzupełnienia stałe właściwie nie ulega zmianie. Odmiennie wygląda sytuacja w przypadku stosowania protez ruchomych. Pacjenci rozpoczynający korzystanie z protez ruchomych (zwłaszcza całkowitych) powinni w początkowym okresie spożywać pokarmy płynne i półpłynne oraz stopniowo przyzwyczajać się do potraw o twadszej konsystencji. Należy jeść mniejsze kęsy, unikać pokarmów bardzo twardych i ciągnących. Czas spożywania posiłków znacznie się wydłuża.
3. Jakie są możliwości uzupełnienia braków zębowych w przypadku bezzębia?
Od wielu lat powszechnie stosowanym w tej sytuacji uzupełnieniem protetycznym jest proteza całkowita osiadająca. Zaletami tego rozwiązania są dostępność i niski koszt, oraz zadowalający efekt estetyczny. Jego wadę stanowi natomiast niski komfort użytkowania. Proteza ta tylko w niewielkim stopniu odtwarza utraconą funkcję żucia. Bardziej komfortowe dla Pacjenta są uzupełnienia oparte na implantach. Mogą one być zarówno ruchome ( wyjmowane), jak i montowane na stałe w jamie ustnej.
7. Czy można samodzielnie naprawić uzupełnienia protetyczne?
Samodzielne naprawianie czy korygowanie protez przez pacjenta jest niedopuszczalne. Takie postępowanie może zniszczyć uzupełnienie i stać się przyczyną uszkodzenia tkanek jamy ustnej. Jeżeli uzupełnienie w jakikolwiek sposób nam przeszkadza należy niezwłocznie udać się do protetyka.
4. Jak zmieniają się zasady higieny w przypadku użytkowania protez stałych?
Aby maksymalnie wydłużyć "żywotność" protez stałych konieczne jest wdrożenie specjalnych zabiegów higienicznych z użyciem dodatkowych (prócz szczoteczki do zębów) przyborów higienicznych. Szczególnej uwagi wymaga okolica przydziąsłowa koron i mostów ze względu na tendencję do gromadzenia się płytki nazębnej i trudności w jej oczyszczaniu. Polecane przybory to:
- super-floss - sztywne nici dentystyczne mające na pewnym odcinku gąbczaste zgrubienie; sztywną część nitki przeciąga się pod czyszczonym elementem, po czym czyści go częścią gąbczastą;
- irygator - urządzenie działające na zasadzie bicza wodnego; strumień płynu masuje dziąsło, oczyszcza trudno dostępne przestrzenie.
8. Czy stosowanie klejów do protez jest korzystne?
Środki poprawiające utrzymanie protez mogą być okresowo stosowane podczas początkowego etapu przyzwyczajania się do protezy a także u aktorów i śpiewaków podczas występów. We wszystkich innych przypadkach stosowanie klejów do protez, zwłaszcza długotrwałe jest niewskazane, gdyż stosowanie ich może maskować niedoskonałości protez, które powinny być rozpoznane i skorygowane w gabinecie.