- Szczegóły
Próchnica Wczesnego Dzieciństwa- Co Musisz O Niej Wiedzieć?
Próchnica wczesnego dzieciństwa (ECC- early childhood caries) jest definiowana jako obecność przynajmniej jednego zęba mlecznego dotkniętego próchnicą lub jej skutkami (wypełnienie/ekstrakcja) przed ukończeniem 6 roku życia.
W przeciwieństwie do pojęcia próchnicy butelkowej, używanego w przeszłości, nie sugeruje ona jednego czynnika przyczynowego. Za powstawanie próchnicy u dzieci, tak jak u osób dorosłych, odpowiedzialne są bakterie próchnicotwórcze, żywiące się cukrem dostarczanym do jamy ustnej. W wyniku jego metabolizmu powstają kwasy odpowiedzialne za niszczenie szkliwa i zębiny.
Do powstawania zmian próchnicowych przyczynia się zaleganie płytki bakteryjnej przez niedostateczną higienę oraz podawanie dzieciom zbyt dużych ilości cukru. Cukier obecny jest nie tylko w słodyczach, ale też w mleku, słodkich napojach, wodach smakowych, jogurtach, płatkach śniadaniowych, niektórych rodzajach pieczywa. Oprócz ilości spożywanych cukrów ważna jest też częstotliwość i schemat ich podawania. Korzystniejsze jest jednorazowe spożycie większej ilości słodyczy niż kilkakrotne podjadanie mniejszych porcji. Szkodliwość cukrów jest też mniejsza, gdy są one podawane z głównymi posiłkami.
Próchnica zębów objawia się początkowo białymi plamami, następnie zmiany te stają się ciemniejsze i dochodzi do ubytku tkanek. Początkowo objęte są najczęściej powierzchnie wargowe górnych jedynek i dwójek, z czasem proces rozprzestrzenia się na inne zęby. Rodzice bardzo często bagatelizują problem, tłumacząc się, że to tylko mleczne zęby. Niestety bakterie mnożące się swobodnie w jamie ustnej zaatakują w przyszłości również nowo powstałe zęby stałe. Dlatego należy pamiętać, że bardzo ważna jest profilaktyka i regularne wizyty u stomatologa.