- Szczegóły
Na Czym Polega Zatrucie Zęba?
Leczenie endodontyczne z upływem lat bardzo silnie ewoluuje i rozwija się. Dzisiaj możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze niedawno podlegałyby usunięciu. Jednym z zabiegów ratujących chore uzębienie jest leczenie kanałowe, którego pierwszy etap to zatrucie zęba. Wyjaśniamy, na czym ono polega!
Dewitalizacja
Zatrucie zęba fachowo nazywane jest jego dewitalizacją. Jest to pierwszy z etapów leczenia kanałowego, które wydaje się być konieczne w przypadku wystąpienia chorób miazgi zębowej oraz przyzębia okołowierzchołkowego. Gdy stan chorobowy jest nieodwracalny, usuwa się miazgę zębową, a pozostawione po niej miejsce uzupełnia gutapurek. Aby usunięcie miazgi było możliwe, należy ją uprzednio poddać dewitalizacji czyli uśmierceniu.
Zatrucie polega na nałożeniu środka zawierającego paraformaldehyd na stan zapalny rozwijający się w miazdze zęba. Substancja wnika powoli w komorę oraz kanały zęba i uśmierca jego zawartość. Dostanie się do miazgi wymaga najczęściej usunięcia zębiny zniszczonej próchnicą. Powstały ubytek przysłania się wacikiem i tymczasowo szczelnie zamyka. Dewitalizacja trwa około 2-3 tygodni.
Dewitalizacja nie jest zabiegiem, któremu mogą zostać poddane wszystkie osoby, dlatego stosowana jest zamiennie z ekstyrpacją, która opiera się na wyłuszczaniu miazgi w znieczuleniu.