Rodzaje wypełnień dentystycznych

rodzaje wypełnień stomatologicznych

Wypełnienie dentystyczne potocznie zwane plombą to chyba najczęściej wykonywany zabieg w stomatologii. Ma ono na celu wypełnienie ubytku w zębie, którego przyczyną powstania była najprawdopodobniej próchnica.

W gabinetach są wykorzystywane różne rodzaje plomb, które najczęściej różnią się ceną oraz wytrzymałością.

Rodzaje plomb stomatologicznych:

  • Kompozytowe – światło utwardzalne

Są one bardzo często wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych. Ich kolor jest zbliżony do naturalnego koloru uzębienia pacjenta, dlatego nie rzucają się w oczy. Wypełnienia kompozytowe w początkowej fazie są miękkie jak plastelina, dlatego łatwo dopasować ich kształt. Następnie zostają utwardzone lampą polimeryzacyjną, a stomatolog dopracowuje jego kształt, aby był jak najbardziej zbliżony do naturalnego zęba.

  • Porcelanowe

Porcelanowe plomby są bardzo wytrzymałe. Dzięki temu pozwalają na idealne odtworzenie zęba w sposób całkowicie niewidoczny. Są one wykorzystywane w przypadku dużych ubytków w jamie ustnej.

  • Z cementu

Są wykorzystywane u dzieci podczas leczenia zębów mlecznych. Mają ciemny kolor, dlatego nie wyglądają estetycznie. W zamian za to są jednak wzbogacone w fluor, który działa przeciwpróchniczo.

Comments are closed.

Na już potrzebna ekstrakcja (usunięcie) zęba ?
Specjalnie dla Was posiadamy wiele terminów na wizytę w naszym oddziale w Gdyni !
Umów się już dziś !

Tel. 58 661 88 08

Nasze Rejestratorki, postarają się odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania !